Jurgów to wieś spiska , położona w województwie małopolskim, gminie Bukowina Tatrzańska.
Wieś położona jest na wysokości ok. 760 m n.p.m , na terenie Polskiego Spisza. Dużym walorem przyrodniczym, z całą pewnością jest przepływająca rzeka Białka. Jurgów otaczają wzgórza Brijov Vrh ( 1000 m n.p.m. ), Średni Wierch (881 m n.p.m.) i Pusty Wierch (982 m n.p.m.) oraz Niski Wierch (893 m n.p.m.).
Jurgów został założony na prawie wołoskim w 1546 r. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był zbójnik Jurko . Głębokie tradycje pasterskie oraz bliskość Tatr spowodowały, że dużą rolę odgrywało pasterstwo wysokogórskie.
dużym plusem , położenia miejscowości jest położenie z dala od hałasu , gwaru.
Jest to doskonałe miejsce, dla tych , którzy cenią sobie cisze i spokój.
Przyjeżdżając tu , z całą pewnością warto wybrać się na kilka ciekawych szlaków turystycznych , tj
Szlak z Tatranskiej Javoriny na Przełęcz pod Kopą (1750 m n.p.m.) , trasa o długości ok. 10 km. Kolejny to Szlak z Łysej Polany (granica polsko-słowacka) Doliną Białej Wody, trasa ok 11 km.
Można wyjść na spacer do okolicznych lasów lub nad rzekę. Rzeka Białka która przepływa obok Jurgów jest typową rzeką górską o wartkim nurcie, są jednak miejsca gdzie można skorzystać z kąpieli.
Jurgów jest także dobrą „bazą wypadową” na Słowację a w szczególności na szlaki w Tatrach Wysokich i Bielskich, które oddalone są od Jurgowa raptem parę kilometrów.
W Jurgowie ciągle żywe są tradycje lokalne oraz folklor. Wiosną i latem organizowane są festyny. Jedne są na stałe wpisane w kalendarz „jurgowski” jak na przykład „Dzień Polowaca . Z zabytków do zwiedzenia można polecić : Kościół parafialny w Jurgowie pod wezwaniem Św. Sebastiana ( drewniany kościółek , pochodzący z 1675 roku ), Muzeum – Zagroda sołtysów ,Jurgowskie młyny wodne. Dobrze rozwinięta baza noclegowa , co roku przyciąga wielu turystów.