Sromowce

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, tuż obok Sromowce Niżne noclegi, znajduje się Wąwóz Szopczański prowadzący wśród pięknych skał aż do przełęczy Szopka, inaczej zwaną Chwała Bogu. Wąwóz znajduje się pomiędzy Trzema Koronami a Podskalnią Górą. Obok ścieżki albo czasem po niej płynie Szopczański Potok z bardzo czystą, krystaliczną wodą.
Jest to też ważne miejsce historyczne, bo jak podają legendy, które wykorzystał Henryk Sienkiewicz wPotopie – to własnie tu został uratowany Jan Kazimierz przez górali, kiedy wracał ze Śląska do Polski by bronić przed Szwedami naszą ojczyznę. noclegi Sromowce Niżne
Trzy Korony to masyw pięciu turni Pienin Właściwych. Najwyższa z nich jest Okrąglica (zwana też Wysoką lub Chudą Kaśką), na którą wiedzie szlak turystyczny. Na jej szczycie znajduje się duża atrakcja turystyczna – metalowa platforma widokowa, z której rozciąga się rozległa panorama. Jest to najlepsze miejsce widokowe na Pieniny i przełom Dunajca oraz Tatry. Trzy Korony leżą w obrębiePienińskiego Parku Narodowego. Sromowce Niżne pokoje do wynajęcia
Zgodnie z przysłowiem „Do trzech razy sztuka”, za 3. podejściem udało się połączyć brzegi Dunajca kładką. Kładka przeznaczona dla ruchu pieszego i rowerowego znacznie zwiększyła walory turystyczne tego regionu. Wszak po drugiej stronie Dunajca w Słowacji znajduje się zabytkowy czternasto- wieczny Czerwony Klasztor. Sromowce Wyżne noclegi
Po raz pierwszy pomysł połączenia Sromowców Niżnych z Czerwonym Klasztorem mostem na Dunajcu pojawił się 17.05.1914 r. Niestety podejmowane w tym zakresie działania przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Kolejną próbę wybudowania mostu podjętą 27.07.1939 r. przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Trzecia próba podjęta po wstąpieniu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej zakończyła się sukcesem. noclegi Sromowce Wyżne
Kładka rowerowo – piesza została oddana dla ruchu turystycznego 12.08.2006 r. Projekt kładki przez Dunajec został opracowany przez Zespół Badawczo – Projektowy „Mosty Wrocław” S.C. Kładkę zaprojektowano i wykonano jako obiekt o konstrukcji podwieszonej. Całkowita długość obiektu wynosi stopięćdziesiąt metrów i składa się z przęsła nurtowego długości dziewięćdziesięciu metrów, przęseł nabrzeżnych długości 2 x 10,5 m oraz dwóch ramp gruntowych.
Niewątpliwie najciekawszym elementem konstrukcji jest 90 metrowe przęsło nurtowe podwieszone na dwunożnym pylonie stalowym wysokości dwadzieścia siedem metrów. Przęsło podtrzymywane jest przez system pięciu par lin stalowych o średnicy 50 milimetrów po stronie słowackiej oraz zespołem czterech par lin stalowych po stronie polskiej. Podwieszone przęsło jest jednym z najdłuższych przęseł mostów podwieszonych o konstrukcji drewnianej na świecie.
Przy wejściu na kładkę od strony Sromowców Niżnych znajduje się niewielka figurka św. Jana Nepomucena. Figurka wykonana z białego kamienia ustawiona jest na lejkowatym zakończeniu wąskiej kolumienki. Jan Nepomucen z krzyżem ułożonym na gałązce palmy i pięciogwiezdną aureolą jest darem Rogoźna dla gminy Czorsztyn. Jego ustawienie na kładce nie jest przypadkowe. Wszak jest patronem mostów i z racji swojej męczeńskiej śmierci w nurtach Wełtawy chroni zarówno mieszkańców miejscowości jak i turystów płynących spływem Dunajca przed groźnym żywiołem wodnym.

W Sromowcach Niżnych znajduje się Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Można w nim obejrzeć ekspozycję dotyczącą przyrody tego parku narodowego, ale również – w części etnograficznej – stroje oraz wyposażenie domów z tej okolicy. Z kolei na zewnątrz budynku mieści się ogródek skalny z przykładami roślinności kserotermicznej Pienin.
Muzeum czynne jest od marca do listopada od godziny 10.00 rano co najmniej do godziny 15.00, z wyjątkiem poniedziałków, zaś w miesiącach letnich nawet do 19.00, i to cały tydzień.